Pavla Draksler je doma v Mavčičah in je že vrsto let članica Društva kmečkih žena Kranj. Skupaj s sokrajankami z veseljem poskrbi za to, da je na večjih prireditvah v Mavčičah kaj dobrega za pod zob – tudi odlični buhtlji, za katere nam je posredovala recept.
»Pred 45 leti sem se iz okolice Škofje Loke, torej iz vasi Gabrovo, preselila v Mavčiče,« pravi Pavla Draksler, ki je po poklicu šivilja. Delala je v različnih šivalnicah: v Gorenjskih oblačilih, torej v Kranju, ter v nekdanjih škofjeloških podjetjih Kroj in Gorenjska predilnica.

Naša sogovornica kuha vsak dan. In kaj najraje pripravi za svojo družino? »Skuham tisto, kar hočejo jesti. Največkrat so to tradicionalne jedi,« pove. In med temi jedmi so tudi imenitni buhtlji!
Poznate tudi vi koga, ki ima na zalogi kup odličnih tradicionalnih receptov – takih, ki so jih pripravljale že naše mame in babice? Sporočite nam na [email protected] ali [email protected].
Buhtlji (po receptu Pavle Draksler)
Sestavine:
→ 60 dag moke
→ 2 dag kvasa (polovica kocke)
→ 3 dl toplega mleka
→ 4 rumenjaki
→ 6 dag sladkorja
→ naribana lupinica 1 limone
→ 1 žlica ruma
→ ščepec soli
Pripravimo še:
→ malo moke (ko razvaljamo)
→ raztopljeno maslo (približno 100 g)
→ 1 jajce (za premaz)
Nadev:
→ domača marmelada
Priprava:
1) Testo pripravimo tako, da v skledo odtehtamo moko. Ob stran dodamo sol, v sredino moke naredimo jamico in vanjo razdrobimo kvas. Dodamo še ostale sestavine, dobro pregnetemo in umesimo gladko testo.
2) Oblikujemo v kepo, postavimo nazaj v skledo in jo pokrijemo. Pustimo na toplem, naj vzhaja vsaj pol ure.
3) Vzhajano testo prevrnemo na rahlo pomokano površino in ga razvaljamo na centimeter debel pravokotnik. Pravokotnik razrežemo na kvadratke (s stranico približno 7 cm). Na sredino vsakega kvadratka damo žličko domače marmelade, nato kvadratke zapognemo skupaj, da nastanejo buhtlji.
4) Buhtlje pomočimo v raztopljeno maslo in jih z zaobljeno stranico navzgor, enega ob drugega, zlagamo v pekač.
5) Povrh premažemo s stepenim jajcem.
6) Pekač postavimo v hladno pečico in jo nastavimo na 220 stopinj Celzija. Ko se začnejo buhtlji povrhu barvati, znižamo na 180 stopinj Celzija in pečemo dalje.
7) Buhtlje (sprva na 220, nato na 180 stopinjah Celzija) pečemo približno eno uro.
Foto: Črt Piksi za Visit Kranj